/ Infonurk / Noorte osaluse fond / Noorte osaluse fond: Noorte amatöörkunst Valga Muuseumis

Eesti Noorteühenduste Liidu noorte osaluse fondi abil korraldasid Valga noored kunstnikud projekti Valga Muuseumis..

Projekti tegevuste kirjeldus

Projekt “Läbi kunsti otsustajateni” on Valga noorte omaalgatus, mille raames said 20 noort Gruusia kunstniku Irakli Toklikishvili juhendamisel selgeks ühe kunstitehnika ning seejärel valmistasid ette näituse teemal “Valga võlu ja valu”. Näitus kujutab noorte arvamust enda kodulinnas toimuva kohta nii positiivsest kui negatiivsest küljest. Läbi kujutava kunsti sai noor osaleja väljendada end loominguliselt ja vabalt, ilma piiranguteta. Kui sõnadest jääb vahel väheks ja noor inimene tunneb end täiskasvanutega silmitsi seistes ebamugavalt, siis käesolev projekt andis võimaluse kõik mõtted paberile panna. Ühtlasi said noored teadmisi kunstiajaloost, erinevatest tehnikatest kunstis, õppisid end väljendama läbi kunsti ja praktilise töö ning said (ja saavad veel edasi jaanuarikuu lõpuni) proovida ka kuraatori tööd. Valmis töödest koostavad noored ise näituse Valga Muuseumis, kuhu kutsutakse ka erinevate valdkondade esindajad Valga Vallavalitsusest. Noored saavad võimaluse kirjeldada oma töid, väljendada enda muret ja teha ettepanekuid muutusteks.

Kas ja kuidas täideti projekti eesmärgid?

Kuna projekti eesmärk oli jõuda läbi kujutava kunsti piirkonna otsustajateni ja tekitada diskussioon noorte jaoks olulistel teemadel, lisaväärtusena anda 13-26 aastastele noortele teadmisi kunstiajaloost, erinevatest tehnikatest ning praktilise kogemuse enda mõtete visualiseerimisel ning kunstinäituse kureerimisel, siis on eesmärk suuremalt jaolt täidetud. Seoses raha kasutamise perioodi lühikese ajaga, kuid pikemaajaliste projekti eesmärkidega, on meil veel vaja läbi viia jaanuarikuine noorte näitus. Näitus on Valga muuseumi tegevuskavas ja saab kindlasti toimuma, sest noorte piltidel on olemas paspartuud, raamid ja ka kirjeldavad tekstid. Näituse ettevalmistus toimub 7. jaanuaril ning avamine 8. jaanuaril kell 16:00 Valga muuseumis.

Kuidas suurenes projekti tulemusena noorte osalus?

Kuna muuseumi keskkond on noortele üldiselt ebamugav või harjumatu, siis üllataval kombel sõnasid noored ka ise, et neil on siin väga hea käia. Kuna üks projekti juhendajatest oli kunstiõpetaja Gerta Vister, siis tema oli noorte innustajaks ja väga oluliseks sillaks muuseumi ja noorte vahel. Palju andis juurde ka kunstiline juhendaja grusiin Irakli Toklikishvili, kes on ise olnud EVS vabatahtlik ja teadis palju rääkida noorte võimalustest rahvusvahelisel tasandil. Samuti leidsid osalised Irakliga väga kergesti ühise keele. Eesti poolt juhendajad tutvustasid noortele ENL ja Noorte Omaosaluse Fondi võimalusi ning Irakliga koos räägiti Erasmus+ võimalustest, seega laienes noorte silmaring mitmes valdkonnas.

Mis läks projekti elluviimisel hästi, mis halvasti?

Kui projekti idee ja tööde valmimine läks noortel hästi, siis rohkem tehnilised osad nagu paspartuu lõikamine kujunes päris keeruliseks. Kahju on ka sellest, et Valga muuseumi juba planeeritud tegevuskava tõttu ei mahtunud noorte näitus selle aastanumbri sisse. Gruusia juhendaja võeti äärmiselt soojalt vastu ja hea meel on tõdeda, et mitmel noorel on valmisolek ise järgmine projekt Valga noorte nimel kirjutada. Seega oleme otsa lahti teinud ja ootame lennukaid ideid ning oleme valmis neid juhendama. Alati on muidugi keeruline eelarve jälgimine. Sel korral tegi selle raskeks Gruusia kunstniku tehnikavalik. Irakli valis tehnikaks linoollõike, kuid professionaalne linoleumplaat maksis üüratult palju ja sellega ei oleks me välja tulnud. Kus häda kõige suurem…seal Läti kõige lähem. Läksime Lätti linoleumi ostma. Õnneks meil vedas ja leidsime põrandakatte, mis enam-vähem sobis projektis kasutamiseks. Kunstitarvetega oli meil üldse palju sekeldusi, sest juhendaja andis juhtnöörid Facebooki teel ja meie noored ju ei teadnud, et trükirulliks ei sobi igasugune värvirull vaid ikka spetsiaalne rull. Seega õhtul enne järgmise päeva esimest kohtumist oli meil üks kõige olulisem ese puudu ning kunstipood ju asus Tartus. Õnneks tuldi meile kunstitarvete poest vastu ja poemüüja viis isiklikult asjad Tartu-Valga bussi peale. Vedas!

 

/ Loe ka

Tagasiside
Tagasiside
Kas ja kui kergesti leidsid siit enda küsimusele vastuse?
Millisele küsimusele veel vastust sooviksid?
Järgmine
Palun sisesta oma email, kui soovid, et me vastaks teie küsimusele
Tagasi
Saada
Aitäh teile tagasiside eest!
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilities. We are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status